Pred volitvami, ki so pred pragom, si je modro naliti čistega vina. Osupljivo je, kako slab je zgodovinski spomin naroda; zdi se, da ne seže dlje kot do začetka zadnjega vladnega mandata. A celovitejše informacije o tem, kaj se skriva v ozadju predvolilne retorike, se vendarle prebijajo v javnost. Na naslednjih volitvah nas neobveščenost utegne zelo drago stati.
Številne, ki so svojo jezo zaradi sedanjega kriznega položaja usmerjali k zadnji, Pahorjevi vladi, so nedavno streznili podatki, objavljeni v Objektivu – sobotni prilogi Dnevnika dne 26. novembra. V članku z naslovom Novega mandatarja čaka s posojili in slabimi naložbami prežeto gospodarstvo preberemo nekaj dejstev, nad katerimi se velja zamisliti. Vladavina SDS med leti 2004 do 2008 nikakor ni bila obdobje uspešnih vladne politik temveč čas, v katerem so se rodili številni grehi, ki so obremenili naslednjo, Pahorjevo vlado. Preletimo nekaj dejstev o obravnavanem obdobju – informacije so citirane iz navedenega Dnevnikovega članka.
- Sedanji bruto zunanji dolg, ki ga v celoti poskušajo naprtiti Pahorjevi vladi, se je od konca leta 2005 do 2008, v času vladavine SDS, povzpel z 20,5 na 39,2 milijarde evrov, podoben pojav nenavadno visokega zadolževanja pa razkrije tudi analiza finančnega stanja nekaterih večjih slovenskih podjetij.
- Janševa vlada je zamenjala uprave številnih dotlej zelo uspešnih podjetij, ki so jih nova vodstva spravila v finančne težave – Intereurope, Telekoma Slovenije, Zavarovalnice Triglav, Hita, Luke Koper in številnih drugih družb. Od leta 2005 so podjetja za prevzeme, dana posojila in kasnejše dokapitalizacije namenila več sto milijonov evrov. Luka Koper in Intereuropa sta bili še leta 2005 praktično nezadolženi. Nove uprave državnih družb so v tujino odnesle dve milijardi evrov.
- Vrsta »tajkunskih poslov« – odmevnih menedžerskih prevzemov se je pričela v času vladajoče stranke SDS; največ jih je bilo v letu 2007. Tako so bili leta 2005 prevzeti Kompas MTS, Autocommerce, Mesna industrija Primorske (Mip), malo kasneje pa so menedžerji zaprli lastništva Iskre, Trima, Primorja, Skupine Viator. Proces tajkunizacije se je pričel pod vladavino SDS, ki je takšne posle omogočila, vzpodbujala in s svojimi kadri podprla. Zgovorno je tudi dejstvo, da je prvak SDS tovrstno politiko v gospodarstvu vzpodbujal z izjavo, »da ni znakov za hitro ohlajanje gospodarstva«.
Nepremišljena privatizacija oziroma prodaja državnih deležev je prinesla pogubne posledice za slovensko gospodarstvo. Cvet najboljših slovenskih podjetij je na robu zloma ali pred prodajo tujcem. Ob tem pa stranka SDS uživa veliko naklonjenost javnosti.
Žal na slovenskem političnem odru ni karizmatičnega politika, ki bi veljal za modrega človeka in obenem za etično in moralno avtoriteto ter bi v sedanjih razmerah Slovenijo izvlekel iz blata. Aroganca in zaničljiv odnos do pravosodnega sistema, ki jih opažamo pri nekaterih vodilnih politikih, sta odlična generatorja nezaupanja in sovraštva med ljudmi. A brez zaupanja je karkoli novega graditi brez smisla.
Nalijmo si čistega vina. Vzemimo stvari v svoje roke in pomislimo, kaj želimo storiti s prihodnostjo našega naroda. Časa za spanje ni več.